Anna Tarnawska

Wiśnie

Wiśnie japońskie

W Japonii Święto Kwitnącej Wiśni – Hanami jest zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Jedno z ważniejszych japońskich świąt upływa w otoczeniu kwitnących drzew. W tym czasie najczęściej odbywają się spotkania towarzyskie, piknik i firmowe imprezy integracyjne. Wiśnie są w Japonii spotykane wszędzie, w parkach, na bulwarach, poboczach dróg czy stokach gór.

W naszym kraju najczęściej kojarzone są z drzewami dającymi latem smaczne owoce, odmiany ozdobne wciąż rzadko spotykamy.

Większość wiśni ozdobnych nie tworzy owoców – szczególnie odmiany o pełnych kwiatach, lub zawiązuje ich zredukowane formy: niewielkie i nienadające się do jedzenia .

Wiele gatunków i odmian wiśni to nieduże drzewka lub krzewy. Mogą być sadzone nawet w małych ogródkach o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Jedną z najoryginalniejszych jest wiśnia piłkowana od. Amanogawa – (Prunus serrulata 'Amanogawa') - ma wąską, kolumnową koronę, złożoną z wielu przewodników. Dorasta do 6-7 m wysokości, a nawet jako starsze drzewo ma szerokość ok. 2 m. Kwitnie na początku maja, jej jasnoróżowe kwiaty są duże (do 5 cm średnicy) bardzo liczne i delikatnie pachną . Nie jest zupełnie odporna na mrozy – młode rośliny potrzebują na zimę okrycia agrowłókniną lub słomianymi matami. To idealne drzewo do wąskich ogródków, może być posadzone blisko ściany czy ogrodzenia.

'Kiku Shidare Sakura'   to ciekawa odmiana wiśni piłkowanej o tzw "płaczącej" formie. Ma koronę z parasolowato zwisającymi, długimi, szeroko rozpostartymi pędami, sięgającymi czasem aż do ziemi. Jej kwiaty są wyjątkowo efektowne – pełne, jasnoróżowe, zebrane w pęczki. Kwitnie na początku maja. Osiąga wysokość ok. 4 -5 m.

Jedną z najwcześniej kwitnących jest wiśnia japońska 'Brillant' –(Prunus nipponica Brillant). To niewielkie drzewko lub mały krzew przeznaczony do małych ogródków - dorasta do 3 m wysokości. Kwitnie w końcu marca, kwiaty ma białe z lekko różowym zabarwieniem. Jej liście są niewielkie, ciemnozielone, na jesień przebarwiają się na pomarańczowo lub czerwono. Najlepiej rośnie w miejscu lekko zacienionym na żyznej, przepuszczalnej glebie.

Jedną z silniej rosnących wiśni ozdobnych jest odm. Kanzan – (Prunus serrulata 'Kanzan'). Jej gałęzie tworzą charakterystyczną koroną w kształcie odwróconego stożka.'Kanzan' jest niezwykle ozdobna - ma pełne, różowe kwiaty które zwisają na długich szypułkach, rozwijają się wraz z pojawieniem się liści. Ta odmiana jest stosunkowo odporna na niskie temperatury. Jest jedną z najczęściej sadzonych wiśni ozdobnych.

 

 

Wiśnia piłkowana 'Shirofugen' to odmiana dorastającą do 5-8 m wysokości. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia. Jej kwiaty są pełne, białe a w trakcie przekwitania stają się różowe. Pojawiają się później niż u poprzednich odmian, czasami dopiero na początku czerwca. Jesienią zdobią ją pomarańczowo-czerwone liście.

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Royal Burgundy' to drzewo, które przyciąga wzrok ciemnymi, purpurowymi liśćmi. Kwitnie w maju, w tym czasie liście są już lekko rozwinięte. Kwiaty ma ciemnoróżowe i pełne, wiszą na długich szypułkach, zebrane po kilka razem. Są lekko pachnące.

Wiśnia osobliwa (Prunus x eminens) 'Umbraculifera' to drzewo o nieco innym charakterze niż wcześniej wymienione. Sadzone często nie ze względu na kwiaty, lecz regularną, gęstą koronę –utrzymuje przez lata kształt kuli bez konieczności przycinania. Rośnie powoli osiągając po wielu latach koronę o średnicy 4-5 m. Jej liście są małe, ciemnozielone, błyszczące w październiku przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Drobne, białe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja.

Wiśnie ozdobne w większości nie są drzewkami wymagającymi, nie muszą rosnąć na glebach bardzo żyznych, ważne by nie były one ciężkie i gliniaste. Jeśli posadzimy je w miejscu słonecznym i ciepłym, gdzie pąki nie będą narażone na wymrażające je wiatry, to odwdzięczą się nam bujnym kwitnieniem.

 

 c_100_100_0_00___images_winia.jpg

Anna Tarnawska tel.: 0 602 755 638 anna@tarnawska.pl